UE

Blog

Mała kuchnia w bloku

05 07/ 2021

...

Jak urządzić małą kuchnię w bloku z oknem? Jakie kolory nadają się do niewielkiego pomieszczenia? Jak zapewnić funkcjonalność małej kuchni w bloku? Aranżacja tego typu wnętrz nie należy do najłatwiejszych, jednak jest ona możliwa. Przed przystąpieniem do remontu warto zapoznać się z kilkoma zasadami, które sprawią, że nawet maleńka kuchnia stanie się praktyczna. W dzisiejszym tekście dzielimy się kilkoma trikami, które pomogą Ci sprawnie urządzić niewielką kuchnię.

Aranżacja małej wąskiej kuchni w bloku

Mała kuchnia w bloku potrafi być prawdziwym utrapieniem. Pozornie wydaje się mało ustawna, a samo przebywanie w niej prowadzi do zszargania nerwów. Jednak wszystko się zmienia, gdy aranżacja małej kuchni w bloku jest przemyślanym procesem. Nawet niewielkie pomieszczenie może być bardzo funkcjonalne. Przy planowaniu urządzenia małej kuchni w bloku warto zacząć od projektu trójkąta roboczego. Prawidłowe rozstawienie kuchenki, lodówki i zlewozmywaka zapewnia komfort przy wykonywaniu wszystkich typowo kuchennych czynności. Meble do małej kuchni w bloku najczęściej ustawiane są na planie litery L. Wariant ten sprawdza się nawet w wyjątkowo wąskich wnętrzach. Jego zaletą jest też fakt, że pozwala na rozmieszczenie klasycznego trójkąta roboczego. To też odpowiedź na pytanie, jak urządzić małą kuchnię w bloku z oknem. Na krótszej ze ścian przeważnie umieszczane są szafki z blatem roboczym. W ten sposób, przygotowując dania, będziesz mógł spoglądać na widok za oknem. W kuchni małej w bloku o zabudowie L sporo miejsca zajmuje szafka narożna. Jako jej najbardziej funkcjonalny wariant podaje się szafkę z obrotowymi półkami. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujesz łatwy dostęp do wszystkich przechowywanych przedmiotów. Aranżacja małej wąskiej kuchni w bloku może przynieść wiele satysfakcji. Jeżeli uda Ci się zagospodarować mało ustawne wnętrze, inne remonty będą zdawały się tylko błahostką. Jeśli nie jesteś zwolennikiem układu mebli w kształcie L, innym rozwiązaniem są szafki jednorzędowe albo dwurzędowe. W tej kwestii wybór przeważnie podyktowany jest tym, ile miejsca do przechowywania potrzebujesz. Małe kuchnie w bloku nie sprzyjają dwupoziomowym zabudowom. Jeżeli jednak szafki są Ci niezbędne, istnieje sposób na nadanie lekkości dwupoziomowej zabudowie. Szczegółowo kolorystykę mebli omawiamy w dalszej części tekstu, ale już teraz warto wspomnieć, że ciekawym rozwiązaniem jest kupienie dolnych i górnych szafek, które różnią się między sobą kolorami. Przykładowo żółty dół będzie przyciągał uwagę, podczas gdy biała góra pozostanie neutralnym tłem.

Mała kuchnia – pomysły

Jak urządzić małą kuchnię w bloku, tak aby przestrzeń nie wyglądała na zagraconą? Przydatne okażą się akcesoria, dzięki którym każdy przedmiot będzie miał przypisane sobie miejsce, a Ty unikniesz wrażenia chaosu. Wiele możliwości daje ściana nad dolnymi szafkami. To idealne miejsce na zamontowanie relingu, szyny albo listwy. Akcesoria do gotowania czy ściereczki wreszcie będą miały gdzie wisieć. Dobra aranżacja małej kuchni w bloku to również umiejętność dostrzegania potencjału, który kryje się w wielu przedmiotach. W takiej przestrzeni nie ma wiele miejsca np. na ozdobne kwiaty, dlatego możesz zastąpić je świeżymi ziołami. Gliniane donice będę świetnie prezentować się na parapecie, a Ty zyskasz aromatyczny dodatek do potraw. Kosze i organizery są również tym, co sprawdzi się w małej kuchni w bloku. Inspiracje możesz znaleźć nawet w pomieszczeniach biurowych. Nie jest tajemnicą, że poukładane dokumenty sprawiają wrażenie ładu. Podobnie dzieje się w przypadku sprzętów kuchennych. Pytanie, jak urządzić małą kuchnię w bloku, odnosi się również do wyboru kolorystyki. Nie jest tajemnicą, że do niewielkich wnętrz polecane są zwłaszcza jasne odcienie. Właśnie dlatego meble do małej kuchni w bloku najczęściej posiadają białe albo szare fronty. Jeżeli zależy Ci na intensywnych kolorach, rozwiązaniem jest dwukolorowa kuchnia np. połączenie drewnianych i białych mebli nie będzie tak przytłaczające, jak brązowy total look. Do małej kuchni w bloku świetnie pasują fronty z wysokim połyskiem. Tak wykończony materiał odbija światło i sprawia, że wnętrze wydaje się optycznie większe.

Mała kuchnia z wyspą

Czy mała kuchnia z wyspą w bloku musi pozostać w strefie marzeń czy jest ona planem możliwym do ziszczenia? Na szczęście w grę wchodzi drugi wariant. Jednak, aby mała kuchnia z wyspą w bloku pozostała funkcjonalna, niezbędne jest urządzenie jej w otwartej przestrzeni. Kuchnia połączona z salonem już nikogo nie dziwi. To rozwiązanie, które bardzo często jest wykorzystywane zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych mieszkaniach. Niektórzy przyznają, że kuchnia mała w bloku sprawia klaustrofobiczne wrażenie. Za sprawą otwarcia jej na salon unikniesz takiego efektu. Mała kuchnia z salonem w bloku daje wiele możliwości aranżacyjnych. Dzięki wyspie możesz zyskać miejsce na piekarnik, dodatkową zabudowę czy blat roboczy. Obecnie coraz bardziej doceniane są funkcjonalne rozwiązania. Właśnie dlatego wyspa kuchenna może pełnić także rolę barku albo stołu. To świetna wiadomość zwłaszcza dla mieszkańców kawalerek, dla których liczy się każdy metr. Gdy urządzasz małą kuchnię z salonem w bloku, ważne jest utrzymanie spójności kolorystycznej. Meble, ściany i podłogi z obu części powinny być w zbliżonej palecie barw. Dzięki temu wnętrze wygląda na przestronne. Niektórzy twierdzą, że bardzo trudno jest urządzić małą kuchnię. Pomysły i inspiracje są tym, od czego warto zacząć. Wówczas cały proces stanie się znacznie łatwiejszy, a aranżacja małej kuchni w bloku nie przysporzy większych problemów.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.