UE

Blog

Meble w stylu industrialnym – jak urządzić mieszkanie?

12 05/ 2021

...

Styl industrialny obecnie cieszy się niezwykłą popularnością, a mieszkania, urządzone w tej estetyce, osiągają zawrotne ceny. Jednak czy wiesz, jakie były początki stylu industrialnego? Wywodzi się on ze Stanów Zjednoczonych, a jego pierwsze zalążki pojawiły się już w XVIII wieku. Właśnie wówczas powstawały budynki przemysłowe o nietypowym na tamte czasy charakterze. Przy tworzeniu projektów liczyło się przede wszystkim uzyskanie jak największych oszczędności. Za sprawą tego większość budynków była pozbawiona elektryczności, a światło wpadało do wnętrz przez, zajmujące całe ściany, okna. Taka konstrukcja miała także zminimalizować możliwość wybuchnięcia pożarów. Jedną z najważniejszych figur stylu industrialnego jest Albert Kahn. Architekt w XIX wieku wprowadził liczne zmiany, wśród których można wymienić np. wykorzystanie stali i betonu. Materiały te do dzisiaj stanowią jeden z elementów charakterystycznych stylu industrialnego. Jednak największy rozwój stylu industrialnego przypadł na lata 50. XX wieku i okres recesji. Wiele przedsiębiorstw ogłosiło wówczas upadłość, pozostawiając puste budynki fabryczne. Ludzie, często pozbawieni pracy i środków do życia, z czasem zaczęli wprowadzać się do pustych pomieszczeń adaptując je na mieszkania. Ponieważ mało kogo było stać na remont albo spójne estetycznie meble, wnętrza przeważnie pozostawały w surowym stylu. Część ścian była pokryta betonem albo cegłami. Typowym elementem były także widoczne rury czy przewody. W kwestii mebli panował eklektyzm. Nie stanowiło żadnego problemu to, że np. fotel, biurko i łóżko są wykonane w całkiem innych stylach. Z czasem pofabryczne wnętrza stały się też miejscami typowymi dla bohemy artystycznej, m.in. w nowojorskim Soho i Brooklynie coraz więcej budynków zaczęli zamieszkiwać artyści. Przestronne wnętrza pełniły nie tylko funkcję mieszkania, ale również pracowni oraz galerii. Lata 80. XX wieku przyniosły rozwój budownictwa fabrycznego. Coraz liczniej zaczęto stawiać budynki, które swoim wyglądem nawiązywały do tradycyjnych przemysłowych wnętrz. W Polsce zainteresowanie tym stylem pojawiło się w latach 90., jednak jego największa popularność przypada na ostatnie dziesięciolecie, np. w Gdańsku czy Łodzi znajdziesz całe osiedla zbudowane w stylu przemysłowym.

Wystrój w stylu industrialnym – najlepsze meble

Jednym z najważniejszych elementów mieszkania w stylu industrialnym jest otwarta przestrzeń. Często to w jednym pomieszczeniu rozgrywa się większość domowego życia, a wnętrze pełni równocześnie funkcję salonu, kuchni i sypialni. W tej estetyce unikamy ciasnych pomieszczeń i niepotrzebnych ścianek działowych. Ważną rolę odgrywa także dobór barw. Stawiamy przede wszystkim na kolory o chłodnych odcieniach. Najczęściej wybierana jest biel, czerń oraz szarość. Jeżeli zależy Ci na mocniejszych akcentach, wówczas najlepszym wyborem będzie zdecydowanie się na jeden dodatkowy kolor np. czerwony albo zielony. W ten sposób mieszkanie zachowa swój charakter. Jakie materiały dominują w stylu industrialnym? Wymienić tu można m.in. cegły, beton, aluminium, a także ciemne naturalne drewno. Dobrą wiadomością jest to, że meble nie muszą pochodzić z jednej kolekcji. Warto jednak, aby posiadały jakiś element wspólny np. odcień, motyw albo materiał wykonania. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego chaosu. W mieszkaniach w stylu przemysłowym zdecydowanie nie należy przesadzać z ilością mebli i dekoracji. Liczy się tu przede wszystkim ich historia i niepowtarzalny charakter. Ozdoby często są nie tylko ładne, ale i funkcjonalne. Doskonałą dekoracją będzie np. lustro z metalową ramą albo wiekowa maszyna do szycia.

Meble do kuchni w stylu industrialnym – co wybrać?

Kuchnia w stylu industrialnym przeważnie jest otwarta na salon. Dzięki temu pomieszczenie wygląda na znacznie większe. Jakie meble najbardziej pasują do kuchni w stylu przemysłowym? Tak naprawdę możesz tutaj obrać różne drogi. Sprawdzi się zarówno błysk, jak i mat. Ponadto równie dobrym wyborem są białe i czarne szafki. Wiele zależy od wykorzystanych materiałów i dodatków. Białe fronty są niezwykle uniwersalne, jednak ich wybór niesie ze sobą kilka zagrożeń. Przede wszystkim pomieszczenie może wydawać się mdłe i pozbawione wyrazu. Przy tym źle dobrane akcesoria mogą sprawić, że kuchnia nabierze skandynawskiego albo prowansalskiego charakteru. Jak tego uniknąć? Do białej podstawy bardzo dobrze pasują wyraziste akcenty w typowo przemysłowym stylu. Zamiast klasycznej glazury możesz postawić na kafelki imitujące cegłę, natomiast w roli blatu świetnie spisze się model wykonany z metalu albo imitacji betonu. Zarówno w białej, jak i czarnej oraz szarej kuchni niezwykle ważne jest oświetlenie. Kuchnia w stylu industrialnym powinna posiadać przynajmniej kilka lamp. Centralne oświetlenie najczęściej montowane jest nad stołem albo wyspą, natomiast boczne lampki podkreślają np. blaty. Przemysłowe oświetlenie często posiada surowy wygląd. Widoczne są elementy przewodów, a zamiast dekoracyjnych kloszy lepiej sprawdzają się zwykłe żarówki. Bardzo popularnym elementem industrialnej kuchni jest stół albo wyspa kuchenna. To właśnie wokół tego mebla skupia się życie domowników. Przy doborze krzeseł znowu masz sporą dowolność. Z powodzeniem każdy egzemplarz może pochodzić z innego kompletu. Pasować będą zarówno drewniane krzesła z oparciem, jak i minimalistyczne stołki barowe albo ławka.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.