UE

Blog

Nadaj nowego stylu swojemu wnętrzu dzięki zasadzie „mniej znaczy więcej”

12 05/ 2022

...

Gdy mowa o zmianie stylu, przeważnie myślimy o sprawieniu sobie nowych mebli i dodatków. Dzisiaj jednak pragniemy przedstawić styl minimalistyczny, który zakłada ograniczenie sprzętów i akcesoriów do niezbędnego minimum. W ten sposób zerowym kosztem możesz całkiem odmienić charakter wnętrza.

Minimalistyczny styl nie tylko pomoże Ci przeprowadzić metamorfozę mieszkania, ale przy tym niesie ze sobą jeszcze wiele innych zalet. Nagle wszystkie przedmioty posiadają swoje miejsce, a z półek nie wyglądają kurzące się bibeloty. Dzięki temu sprzątanie staje się znacznie łatwiejsze, a przy tym zajmuje mniej czasu. Ponadto minimalistyczne mieszkanie sprzyja odpoczynkowi. Znacznie łatwiej jest osiągnąć wewnętrzną harmonię, kiedy nie jest się nieustannie rozpraszanym nadmiarem zewnętrznych bodźców.

Styl minimalistyczny – cechy charakterystyczne

Przed rozpoczęciem aranżacji minimalistycznego wnętrza warto na spokojnie przemyśleć, jakie meble i akcesoria są naprawdę niezbędne. W ten sposób unikniesz kompulsywnych zakupów, a także nagromadzenia niepotrzebnych przedmiotów. Każdy element powinien mieć przypisaną sobie funkcję. Dotyczy to także dodatków. Styl minimalistyczny nie wyklucza ich obecności, jednak w znacznym stopniu ogranicza ich ilość. Zamiast całego regału na wymiar wypełnionego bibelotami znacznie lepiej sprawdzi się uzupełnienie półek książkami albo roślinami doniczkowymi. Elementy flory wprowadzają do wnętrza spokój i harmonię, a ponadto rośliny oczyszczają powietrze i sprawiają, że łatwiej się nam oddycha.

Dla niektórych lekkim zaskoczeniem może być fakt, że minimalistyczne wnętrza nie muszą być pozbawione wzorów. Jeżeli lubisz printy i nie wyobrażasz sobie bez nich mieszkania, postaw na jeden motyw przewodni. Przykładowo dywan w kratę będzie znakomicie komponował się z jednolitymi meblami o tym samym odcieniu. Podobna zasada dotyczy wykorzystania mocniejszych kolorów. Intensywne barwy mogą pojawić się pod postacią dodatków np. czerwone poduszki, wazon czy rama obrazu będą świetnie prezentowały się w towarzystwie białych ścian i szarego kompletu wypoczynkowego. Jednak nawet jednokolorowe wnętrza minimalistyczne wcale nie muszą być nudne. Wszystko za sprawą wykorzystania bogatej palety różnorodnych materiałów i faktur. To też dobry sposób na wprowadzenie do wnętrza nieco przytulności.

Naturalne światło jest tym, bez czego nie może obyć się styl minimalistyczny. Salon skąpany w promieniach słońca może zyskać optycznie nawet parę metrów. Warto zadbać również o odpowiednią ilość sztucznego oświetlenia. Smukłe lampy wiszące albo oprawy wpuszczane dobrze sprawdzą się w połączeniu ze stylową lampą podłogową. Wszystkie wymienione dotychczas elementy jasno wskazują na to, że we wnętrzach minimalistycznych zdecydowanie stawia się na jakość, nie na ilość.

Regały nawymiar oraz inne meble idealne do minimalistycznego mieszkania

Pozostaje jeszcze jedynie odpowiedzieć na pytanie, jak prezentują się minimalistyczne meble (https://www.fabrykamebli.pl/23-regaly-na-wymiar)? Aranżując tego typu wnętrze należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej przestrzeni do przechowywania. Pomocne okażą się w tym zwłaszcza szafy na wymiar oraz regały na wymiar. W minimalistycznym stylu większość bibelotów, drobnych akcesoriów i dokumentów znajduje się poza zasięgiem wzroku. Aby wszystko wyglądało schludnie, przedmioty muszą posiadać przypisane sobie miejsce. W minimalistycznym stylu stawiamy na funkcjonalność, dlatego tak często wybierane są meble na zamówienie np. szafy na wymiar mogą być w pełni dostosowane do Twoich potrzeb. Nie potrzebujesz drążków, a może marzy Ci się mebel przeznaczony wyłącznie do ubrań umieszczonych na wieszakach? Wybór należy do Ciebie. Najważniejsze, aby szafa spełniała Twoje kryteria i sprawiała, że codzienne rytuały nie będą przysparzały żadnego problemu.

Minimalistyczne meble najczęściej odznaczają się prostotą form. Klasyczny zestaw wypoczynkowy sprawdzi się w każdej sytuacji, a do tego będzie pasował do wnętrza, nawet jeżeli zdecydujesz się kiedyś na zmianę stylu. Jeśli marzy Ci się jeden ekstrawagancki mebel, tym bardziej powinien on znajdować się w otoczeniu klasycznych sprzętów np. żółty uszak nie zaburzy charakteru minimalistycznego mieszkania pod warunkiem, że reszta mebli będzie miała stonowaną kolorystykę. Komfort i prostota to dwa określenia, które najlepiej opisują styl minimalistycznych mebli.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.