UE

Blog

Oświetlenie kuchni

23 10/ 2019

...

Współczesna kuchni już dawno przestała być miejscem gdzie tylko przygotowywane są posiłki, to też miejsce rodzinnych spotkań, celebracji wolnego czasu i przestrzeń, w której przyjmowani są goście.

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać, aby w zależności od sytuacji stworzyć odpowiednią atmosferę i wygodne miejsce do codziennego funkcjonowania?

Centralne, pojedyncze

Oświetlenie w centralnej części kuchni, to niezbędny element, z którego korzystamy najczęściej. Żyrandol zwisający z sufitu to część ozdobna, która odpowiednio dobrana staje się też niezwykle funkcjonalna. Kiedy montujemy żyrandol w kuchni, należy go ustawić tak, aby światło, które daje najpierw odbijało się od sufitu, a następnie od mebli- dzięki temu unikniemy powstawania cieni i cała powierzchnia zostanie równomiernie rozjaśniony.

Oświetlenie w centralnej części kuchni to oświetlenie, z którego korzystamy najdłużej, dlatego warto rozważyć opcję nowoczesnych energooszczędnych źródeł,  jak na przykład świetlówki czy diody LED.

Miejscowe

Takie rozwiązanie pozwala na oświetlenie tak zwanych stref roboczych. Rozjaśnienie przestrzeni w takim miejscu, wyraźnie prezentujące miejsce przygotowania posiłku, znacznie ułatwi codzienne obowiązki. W takim przypadku warto postawić na oświetlenie jasne, skupione, ale nie oślepiające, pochodzące z wiszących lamp lub punktowego podświetlenia w podwieszanym suficie. Świetnie sprawdzą się także w takim przypadku lampki halogenowe umieszczone w szafkach kuchennych nad blatem.

Nad stołem kuchennym

Stół to serce każdej kuchni. Celebrujemy przy nim posiłki, pijamy popołudniową kawę, odrabiamy z dziećmi lekcje i jadamy późną kolację we dwoje, kiedy najmłodsi pójdą już spać. Przy stole poza konsumpcją, odbywa się wiele codziennych rytuałów, które wymagają zróżnicowanego oświetlenia. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się światła o mniejszej mocy, które w ciągu dnia subtelnie wyznaczą część jadalnianą w kuchni, a po zmroku nadadzą jej prywatności. Należy zadbać o to, aby światło nad stołem nie oślepiało i najlepiej by miało regulowaną wysokość. Idealnie w tej roli sprawdzą się lampy kloszowe-blask od nich pochodzący stworzy atmosferę ciepła i bliskości.

Wewnątrz szafek

Nowoczesne rozwiązanie, którego zastosowanie znacznie wpływa na codzienny komfort życia. Najczęściej montowane w tym celu oświetlenie LED z czujnikiem ruchu. Takie rozwiązanie stanowi źródło światła przede wszystkim wewnątrz mebla, ale też znacznie ułatwi poszukiwanie konkretnych produktów. Oświetlenie wewnątrz szafkowe to także swego rodzaju, interesująca dekoracja. Szczególnie ciekawie wygląda połączenie połyskujących lampeczek LED z matową fakturą mebla, lub z przeszklonymi elementami.

Oświetlenie dekoracyjne

Z pewnością nie jest to główne źródło światła, ale w wyjątkowy sposób za jego pomocą można stworzyć niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu. Do celów dekoracyjnych z powodzeniem można wykorzystać żarówki, girlandy, małe lampiony lub nawet świece.

Jak widać światło w kuchni odgrywa kluczową rolę, nie tylko po zmroku. Najlepiej urządzona nawet kuchnia bez odpowiedniego oświetlenia nie będzie w pełni zaaranżowana. Bez względu na to czy dysponujemy niewielkim aneksem kuchennym, czy ogromną powierzchnią warto postawić na rozwiązania indywidualne, odpowiednio dobrane do swoich potrzeb.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.