UE

Blog

Pokój dla rodzeństwa – jakie meble wybrać?

02 06/ 2021

...

Nie zawsze warunki mieszkaniowe pozwalają na to, aby każdy członek rodziny posiadał własny pokój. Czasem jednak wspólna przestrzeń jest podyktowana potrzebami samych dzieci, które wolą dzielić pokój z bratem czy siostrą niż mieszkać samemu. Niezależnie od tego, czy rodzeństwo uwielbia spędzać razem czas czy wciąż się kłóci, pewne jest, że nawet w ramach jednego pokoju każdy potrzebuje odrobiny prywatności. Dobór mebli do pokoju dziecięcego w dużej mierze jest zależny od wieku jego mieszkańców. W dzisiejszym tekście skupiamy się przede wszystkim na pomysłach na umeblowanie pokoju dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Jakich mebli nie może zabraknąć maluchom i jak zapewnić im poczucie niezależności w pokoju dzielonym z rodzeństwem? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym tekście.

Miejsce do nauki i przechowywania, czyli biurka i regały

Nie jest tajemnicą to, że dziecko potrzebuje odpowiedniego miejsca do nauki. Absolutnym minimum dla ucznia jest wygodne krzesło i biurko. Pozostaje jedynie pytanie, jakie biurko wybrać? Do pokoju, w którym mieszka kilka osób, najczęściej wybierane jest klasyczne biurko z płyty meblowej. Nie zajmuje wiele miejsca, a jednocześnie zapewnia każdemu dziecku własny kącik. Minusem tego typu mebli jest fakt, że nie posiadają one szafek do przechowywania i nagle pojawia się problem, gdzie trzymać podręczniki i zeszyty. Naszym sprawdzonym sposobem jest wykorzystanie regału w formie oryginalnej ścianki działowej pomiędzy biurkami. Dzięki temu zyskujesz dodatkowe miejsce na wszystkie akcesoria szkolne oraz książki. Ogromną zaletą jest również to, że takie ustawienie regału daje dzieciom więcej prywatności. W ten sposób nawet w pokoju, w którym mieszka rodzeństwo, każdy brat czy siostra może mieć trochę własnej przestrzeni. Najczęściej wybierane są regały na wymiar. Tego typu meble mogą być idealnie dopasowane nawet do z pozoru mało ustawnych wnętrz. Mieszkanie ze swoim rodzeństwem ma wiele zalet, jednak niezwykle ważne jest to, aby dziecko mogło się spokojnie skupić na nauce.

Kącik wypoczynkowy i miejsce do zabawy w pokoju dziecięcym

W pokoju dziecięcym bardzo ważną rolę odgrywa podzielenie pomieszczenia na poszczególne strefy. Podobną taktykę stosuje także wiele osób dorosłych, dla których mieszkanie jest miejscem pracy. Przykładowo biurko jest przestrzenią dedykowaną wyłącznie do wykonywania obowiązków, natomiast okolice kanapy są miejscem wolnym od pracy. Dzięki takiemu rozgraniczeniu znacznie łatwiej jest zachować nie tylko porządek, ale także przejrzystość myśli. Dzieci mają jednak inne potrzeby niż osoby dorosłe, dlatego konieczne jest wprowadzenie co najmniej trzech stref. Omówiliśmy już przestrzeń do nauki. Pozostaje jeszcze kwestia aranżacji kącika wypoczynkowego oraz miejsca do zabawy. Jeżeli rodzeństwo mieszka w dużym ustawnym pokoju, wówczas sprawa wygląda najłatwiej. Wystarczy przedzielić przestrzeń regałem albo parawanem i stworzyć dwa bliźniacze kąty. Co zrobić w przypadku niewielkiego wnętrza, które dodatkowo jest mało ustawne? W takiej sytuacji bardzo dobrze sprawdzają się meble robione na wymiar. Dzięki nim możesz w pełni zagospodarować nawet wnęki czy wnętrza ze skosami. Współcześnie swój mały renesans przeżywają łóżka piętrowe. Nie mają one jednak wiele wspólnego z modelami, które wielu z nas pamięta jeszcze z czasów PRL. Obecnie rama łóżek może nawet przypominać zamek albo auto, dzięki czemu jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla młodszych dzieci. Niektórzy rodzice decydują się na zakup łóżka z wysuwanym materacem. Rozwiązanie takie pozwala zaoszczędzić miejsce w trakcie dnia, natomiast w nocy zapewnia komfortowy wypoczynek. Innym pomysłem jest zakup piętrowego łóżka, w którym górny poziom jest standardowo zajęty przez materac, natomiast dolna część jest przekształcona w biurko. W ten sposób każde dziecko zyska własny mebel, a więc i odrobinę prywatnej przestrzeni.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.