UE

Blog

Pomysły na organizację przestrzeni w pokoju dziecięcym

29 03/ 2022

...

Aranżacja pokoju dziecięcego może być wielką frajdą zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. By jednak tak się stało, z pewnością przyda się garść inspiracji, które pomogą zachować równowagę pomiędzy szaleństwem i bezpieczeństwem. Od czego zacząć?

Istotne jest wyznaczenie poszczególnych stref. Dzięki temu łatwiejsze staje się maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Poza względami funkcjonalnymi ważną rolę odgrywa tu również komfort dziecka. Maluchowi znacznie łatwiej jest utrzymać porządek, gdy wie, że np. część pokoju jest przeznaczona na zabawki. Najczęściej pomieszczenie dzieli się na strefy dedykowane do odpoczynku, zabawy oraz nauki. Choć może wydawać się to oczywiste, to dobrze jest podkreślić, że pomysły na pokój dziecięcy powinny przypaść do gustu przyszłemu lokatorowi. Maluch z powodzeniem może stać się współtwórcą projektu. Miłośnik pojazdów na pewno ucieszy się z łóżka w kształcie wyścigówki, z kolei entuzjaście roślin przypadną do gustu tapety z motywami florystycznymi. Pomysły do pokoju dziecięcego mogą stanowić połączenie pragmatycznego podejścia rodziców z kreatywnością malucha.

Pomysły na pokój dziecięcy

Aranżację przestrzeni można zacząć od pomysłów na pomalowanie ścian w pokoju dziecięcym. Dzięki temu ustalisz motyw przewodni, który będzie dominował we wnętrzu. W ostatnich latach sporym powodzeniem cieszą się fototapety. Swoją popularność zawdzięczają m.in. przystępnej cenie oraz szerokiej ofercie wyboru. Od teraz Twojemu dziecku mogą towarzyszyć na co dzień bohaterowie jego ulubionych bajek. To pomysł na ściany w pokoju dziecięcym, który z pewnością przysporzy wiele radości maluchom, ale niesie ze sobą też jedno zagrożenie. Jeżeli Twojemu dziecku znudzi się dana animacja, konieczna może okazać się zmiana całej fototapety. Bezpieczniejszym rozwiązaniem zdaje się wybranie przewodniego koloru. Niektóre dzieci mają swoją ulubioną barwę i to właśnie ona może dominować w pokoju. Niekoniecznie wszystkie ściany, dodatki i szafy dziecięce muszą posiadać odcienie różu czy zieleni. Do osiągnięcia zadowalającego efektu często wystarczy pomalowanie zaledwie dwóch ścian.

Wśród pomysłów na pomalowanie ścian w pokoju dziecięcym nie może zabraknąć propozycji dla małych artystów. W ofercie sklepów znajdziesz farby tablicowe. Jak to działa? Dziecko może swobodnie rysować po ścianie, a do wyczyszczenia powierzchni wystarczy jedynie specjalna gąbka. Kolejnym pomysłem na ściany w pokoju dziecięcym jest obklejenie ich naklejkami dekoracyjnymi. W cały proces może być zaangażowane samo dziecko, które w ten sposób przyczyni się do aranżacji swojej wymarzonej przestrzeni. Nie musisz obawiać się zniszczenia ścian. Z łatwością znajdziesz dekoracje przystosowane specjalnie do przyklejania na powierzchnie pokryte farbą albo tapetą. Maluchy często lubią podkreślać swoją tożsamość, dlatego kolejnym pomysłem do pokoju dziecięcego jest stworzenie napisu z imieniem. Kolorowe literki będą stabilnie trzymać się ściany np. przy pomocy rzepów.

Regały do pokoju dziecięcego – jaką rolę pełnią?

Każdy rodzic doskonale wie, że wejście do pokoju dziecięcego może równać się przekroczeniu całkiem nowej krainy. To świat przepełniony marzeniami i wyobraźnią, ale często również bałaganem. Maluchy, pochłonięte zabawą, rzadko kiedy zwracają uwagę na panujący wokół chaos. Właśnie dlatego już od najmłodszych lat tak ważna jest nauka porządku. Na szczęście wcale nie musi być ona kojarzona z przykrym obowiązkiem. By jednak tak się stało, potrzebne są szafy do pokoju dziecięcego albo regały dziecięce (https://www.fabrykamebli.pl/20-szafy-i-regaly-na-wymiar). Dzięki odpowiednio dobranym meblom stworzysz przestrzeń do przechowywania, za sprawą której utrzymanie porządku stanie się znacznie łatwiejsze. Sprzątanie będzie mogło nawet przerodzić się w zabawę. Może na jednej z półek regału dziecięcego zamieszka ulubiony miś Twojego dziecka, a może szafka przemieni się w tor wyścigowy dla samochodzików? W ten sposób maluch sam zacznie dbać o zachowanie ładu.

Regały do pokoju dziecięcego pełnią różne funkcje. Najczęściej są miejscem przechowywania zabawek i ubranek, jednak rola mebla zmienia się wraz z dorastaniem dziecka. Z czasem półki regału do pokoju dziecięcego wypełniają się książkami i podręcznikami. Regał okazuje się przydatny również w szukaniu nietypowych pomysłów na pokój dziecięcy. Mebel znakomicie sprawdza się w roli przenośnej ścianki działowej. W ten sposób możesz symbolicznie oddzielić rodzeństwo albo np. strefę naukową od części wypoczynkowej. Gdy natomiast dziecku znudzi się ten sposób aranżacji, wystarczy przestawić mebel pod ścianę.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.