UE

Blog

Pralka w kuchni – czy to dobry pomysł?

16 07/ 2021

...


Pralka w kuchni to wciąż rzadkość. Duży wpływ na to miało prawo budowlane, które uległo zmianie dopiero w styczniu 2018 roku. Od tego czasu dozwolona jest instalacja punktu poboru wody oraz jej odpływu z pralki na terenie kuchni. W naszym kraju jest to novum, jednak warto rozważyć wszystkie zalety i wady montażu pralki w kuchni. Może okaże się, że to nietypowe rozwiązanie całkiem odmieni charakter Twojego mieszkania.

Zalety pralki w kuchni

W polskich domach zdecydowanie najczęściej miejsce pralki znajduje się w łazience. Jednak czy warto to zmienić i przenieść sprzęt do kuchni? Takie rozwiązanie posiada wiele zalet i jest wskazane zwłaszcza w przypadku, kiedy posiadasz malutką łazienkę. Czasem na zaledwie kilku metrach kwadratowych trzeba pomieścić wszystkie sanitariaty i nawet marzenie o szafkach łazienkowych staje się nierealne. Wówczas zrezygnowanie z pralki daje o wiele więcej przestrzeni, dzięki czemu unikasz uczucia klaustrofobiczności. Jeżeli marzy Ci się wanna, ale to właśnie pralka stoi na drodze do realizacji Twojego pragnienia, nic nie przeszkadza, aby przenieść ją do kuchni. Niegdyś, przy pralkach starego typu, konieczne było wylewanie zużytej wody, w związku z czym najwygodniejszym miejscem dla pralki była łazienka. Obecnie nie ma już takiej konieczności, a sprzęt może znajdować się w każdym miejscu, gdzie zainstalowane są właściwe przyłącza. Niektórzy zastanawiają się, czy pralka w kuchni nie zaburzy charakteru przestrzeni. Współcześnie dostępny jest tak bogaty wybór urządzeń, że z powodzeniem znajdziesz model utrzymany w podobnym stylu do lodówki, mikrofali czy piekarnika. Innym rozwiązaniem jest też postawienie na pralkę z zabudową. W ten sposób sprzęt będzie ukryty przed ciekawskimi spojrzeniami. Pralka w kuchni jest również świetnym wyborem dla osób ceniących sobie wielozadaniowość. Gotujący się na gazie obiad, dochodząca pieczeń w piekarniku i pranie – teraz będziesz mógł panować nad wszystkim, nie wychodząc z jednego pomieszczenia.

Zabudowa pralki w kuchni – wady

Usytuowanie pralki w kuchni posiada też kilka wad. Przede wszystkim jest to hałas, jaki generuje urządzenie. Nawet nowoczesne pralki działają czasem na głośnych trybach. Może to okazać się uciążliwe zwłaszcza w przypadku, kiedy kuchnia jest połączona z salonem. Wówczas wypoczynek czy nawet jedzenie posiłków mogą odbywać się przy odgłosach pracującej pralki. Kolejnym problemem jest przechowywanie detergentów do prania. Płyny, proszki czy listki piorące muszą mieć gdzieś swoje miejsce. Mogą znajdować się w łazience, ale w tym przypadku nie jest to zbyt ergonomiczne rozwiązanie. Natomiast trzymanie chemii gospodarczej w szafce obok produktów spożywczych także nie jest najlepszym pomysłem. Kompromisem wydaje się być wyznaczenie szafki narożnej albo przeniesienie preparatów do przedpokoju. Podobny kłopot pojawia się w kwestii przechowywania brudnej odzieży. Kuchnia raczej nie jest do tego idealnym miejscem. Niektórym osobom może też przeszkadzać samo wyobrażenie, że prane ubrania mogłyby przesiąknąć zapachem przygotowywanych potraw. Montaż pralki w kuchni ma zarówno zalety, jak i wady. Przed takim krokiem na pewno warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Jeżeli natomiast nie potrafisz się zdecydować, zawsze pozostaje opcja umieszczenia pralki w przedpokoju albo schowku.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.