UE

Blog

Wyspa kuchenna – rozwiązania

12 07/ 2021

...

Coraz więcej osób stawia na aranżację mieszkania, którego częścią jest wyspa kuchenna. Czy warto decydować się na taką konstrukcję? Wyspa w kuchni posiada bardzo wiele zalet. Dzięki niej możesz otrzymać dodatkowy blat roboczy, a także miejsce do przechowywania. W dzisiejszym tekście zdradzamy, jakie są najpopularniejsze rodzaje wysp kuchennych i o czym warto pamiętać przy ich zakupie.

Wyspa kuchenna z szafek

Zastanawiasz się, czy lepszym wyborem jest wyspa kuchenna czy stół? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Oba meble nadają się do spożywania przy nich posiłków, jednak wyspa kuchenna dodatkowo posiada miejsce do przechowywania. Jeżeli masz za mało przestrzeni na sprzęty kuchenne czy jedzenie, wyspa kuchenna z szafek jest doskonałym wyborem. Teraz to Ty możesz zdecydować o rodzaju zabudowy. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, które pozwoli Ci dostosować meble kuchenne z wyspą do Twoich potrzeb. W polskich mieszkaniach zabudowa z szafek najczęściej pokryta jest blatem. Wariant ten zapewnia Ci dodatkową przestrzeń roboczą, a ponadto pełni funkcję stołu. Nieco rzadziej spotykane jest połączenie szafek z płytą grzewczą albo zlewem. W tych przypadkach także możliwe jest zostawienie miejsca na blat, jednak aby był on funkcjonalny, powinien mieć przynajmniej 45 cm długości. Meble kuchenne z wyspą mogą być dostosowane do Twoich potrzeb nie tylko pod kątem blatu, ale i rodzaju szafek. Potrzebujesz miejsca na garnki, a może na żywność albo akcesoria kuchenne? Rozkład półek zależy tylko od Twoich wymagań. Coraz chętniej wybierane są również szuflady do wyspy kuchennej. Rozwiązanie to pozwala bez trudu sięgać po najpotrzebniejsze akcesoria. Należy pamiętać także o tym, że wyspa w kuchni wymaga odpowiedniego oświetlenia. Sprawdzą się tu np. efektowne lampy wiszące albo minimalistyczne oprawy wpuszczane.

Wyspa kuchenna na kółkach

Jeżeli marzy Ci się nietypowa wyspa kuchenna, świetnym wyborem jest wyspa kuchenna na kółkach. Jest to nowość na rynku meblowym, jednak mimo krótkiego stażu już zdołała skraść wiele serc. Gotowe wyspy kuchenne przywodzą na myśl hotelowe stoliki z serwisem. W niektórych apartamentach stoliki dodatkowo wyposażone są w elementy charakterystyczne dla barku. Nietypowe wyspy kuchenne są wariacją na temat takich stolików. Pewne modele przypominają restauracyjny wózek, z kolei inne prezentują się niczym szafka na kółkach. Duży wybór tego typu mebli sprawia, że z pewnością znajdziesz swój wymarzony model. Wyspa kuchenna na kółkach może być wyposażona w półki, szafki, a także szuflady. Zdarza się, że mobilne meble posiadają nawet stojak albo miejsce na wiaderko z szampanem. Obecnie gotowe wyspy kuchenne wykonywane są w rozmaitych stylach. Konstrukcja w kolorze drewna kojarzy się z tradycyjnymi wnętrzami, z kolei biały metal doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz. Mobilne wyspy kuchenne są świetnym wyborem zarówno do przestronnych, jak i niewielkich mieszkań. Fakt, że w każdej chwili możesz przestawić wyspę, daje Ci wiele możliwości aranżacyjnych. Dzięki temu nie musisz się zastanawiać czy lepiej sprawdzi się wyspa kuchenna czy stół, bowiem jeden mebel pełni obie funkcje.

Wyspa kuchenna – wymiary i praktyczne porady

Wiemy już, jak wiele rozmaitych form może przybrać wyspa kuchenna. Wymiary są kolejną kwestią, którą warto poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji. W polskich domach wyspy kuchenne najczęściej są stawiane w otwartych kuchniach, które łączą się z salonem. W takim wypadku wyspa symbolicznie rozdziela oba pomieszczenia, jednocześnie ich optycznie nie zmniejszając. Oczywiście istnieje także możliwość postawienia wyspy w zamkniętej kuchni, ale w takim przypadku zaleca się, aby powierzchnia pomieszczenia wynosiła min. 20m2. W przeciwnym razie wnętrze może być mało funkcjonalne i zbyt ciasne. Ile powinna mierzyć wyspa kuchenna? Wymiary są zależne m.in. od funkcji zabudowy. Są inne w zależności od tego, czy decydujemy się wyłącznie na szafki z blatem roboczym czy np. na płytę grzewczą i zlew. W pierwszym przypadku wystarczające są wymiary 60x60 cm. Drugie rozwiązanie zabiera więcej miejsca. Potrzebne będzie ok. 210x80 cm. Właśnie dlatego ten rodzaj wyspy kuchennej najlepiej sprawdza się w przestronnych wnętrzach. Zastanawiając się nad tym, czy warto inwestować w wyspę kuchenną, powinieneś także doliczyć ewentualne koszty montażu instalacji. Nawet w przypadku wyspy kuchennej z szafek przyda się dodatkowe gniazdko, dzięki któremu będziesz mógł podłączyć czajnik czy mikser. Montaż piekarnika, płyty grzewczej czy okapu wymaga doprowadzenia do wyspy odpowiednich instalacji. Nie powinien być to problem dla dobrego fachowca, jednak lepiej wszystko rozplanować przed rozpoczęciem remontu.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.