UE

Blog

Rustykalna kuchnia

09 12/ 2019

...

Prostota, natura i drewno to cechy, które najlepiej wyrażają styl kuchni rustykalnej. Niesamowity klimat wiejskiej aranżacji, przepełniony ciepłem i osobliwymi szczegółami, to wnętrze zupełnie jak za dawnych czasów u Babci. W przestrzeni własnego domu warto przemyśleć taką podróż w czasie, przede wszystkim ze względu na piękną linię mebli, ale także funkcjonalne rozplanowanie.
Współczesna kuchnia w stylu rustykalnym to kultura wiejskiego życia w nieco nowoczesnej odsłonie, która nawiązuje do ogniska domowego, nostalgii i beztroskiej wakacyjnej aury.
Wprowadzając rustykalność w swoje cztery ściany, należy pamiętać o kilku podstawowych aspektach, których wykorzystanie zapewni efekt godny pozazdroszczenia.

 

Drewniane meble.


Nieodzownym elementem kuchni rustykalnej jest drewno, dlatego wystrój nawiązujący do wiejskiej chaty nie może obyć się bez pięknych drewnianych mebli o prostej konstrukcji. Pomalowane na biało, szaro lub pozostawione w naturalnym odcieniu stanowią istotę kuchni rustykalnej. Często występujące na nich wzory, plecionki czy przeszklenia, to szczegóły, które zdobią i nadają wyjątkowego, osobistego charakteru.
Architektura mebli rustykalnych jest bardzo zbliżona do stylu skandynawskiego, dzięki czemu wnętrze wyróżnia się prostotą i elegancją. Jednolite elementy utrzymane w duchu tradycji, pomimo nawiązań do wiejskiej chaty prezentują się niezwykle pięknie i elegancko. Minimalizm oddający hołd naturze w retro wydaniu, to określenie najlepiej oddające charakter rustykalnych mebli kuchennych.
Jeśli planujecie w swoim domu taką aranżację, koniecznie zajrzyjcie do naszej oferty. Przygotujcie samodzielnie w naszym konfiguratorze wymarzony wzór, rozmiar i kolor mebli, a my je wykonamy!


Centralny punkt kuchni – stół.


Rustykalny stół kuchenny to drewniana konstrukcja o tradycyjnej linii. Często stosowanym zabiegiem jest wymiana tradycyjnych nóg stołu, na podstawę od maszyny do szycia. Takie połączenie to gwarancja wyjątkowej formy, która stworzy niepowtarzalny klimat nawiązujący do dawnych sprzętów i urządzeń.
Chcąc oddać jak najlepiej rustykalny klimat, idealnie sprawdzi się stół wykonany z dębu, jesionu, orzecha amerykańskiego, czy drewna teakowego. Na blacie nie może zabraknąć obrusów, tkanych serwet i szydełkowanych wzorów ludowych symboli. Uroku niewątpliwie dodadzą też wykonane z kolorowego szkła flakoniki na bukiety ciętych polnych kwiatów.


Dodatki.


Styl rustykalny kuchni, w większości tworzą dodatki. Tak jak królestwa naszych Babć przepełnione były sprzętami oddającymi ducha epoki, tak planując kuchnię rustykalną, warto chwilę zastanowić się nad odpowiednimi dodatkami, które umiejętnie zbudują klimat sielskiej chaty wiejskiej.
W tym celu doskonale sprawdzą się rękodzielnicze elementy - gliniane misy na owoce czy dzbanki na domowe kompoty. Ceramiczne naczynia, ręcznie malowane nie tylko znacznie uprzyjemnią czas konsumpcji i przygotowania posiłków, ale także wprowadzą do wnętrza koloru i życia. Sprzęty w postaci emaliowanych kanek na mleko, drewnianych chlebaków, glinianych garnków czy fajansowych dzbanków do kawy, stworzą niepowtarzalną atmosferę ciepłego, domowego wnętrza.

W kuchni rustykalnej nie może zabraknąć także słomianych dodatków, tkanych dywaników, drewnianych desek do krojenia czy żeliwnych saganków.
Nadmiar bibelotów w kuchni rustykalnej jest w pełni usprawiedliwiony. Kredensowe półki wypełnione słoiczkami na zioła, pamiątkami rodzinnymi czy sprzętami użytku codziennego to idealna, niezwykle urokliwa kropka na i wnętrza rustykalnej kuchni.


Materiały i kolory.

Styl rustykalny charakteryzuje się wykorzystaniem konkretnych materiałów. Drewno w kuchni bardzo polubi się kamieniem, cegłą, żeliwem i tkaninami – lnem, wełną, perkalem czy jedwabiem. Połączenie wszystkich tych struktur i materiałów w obrębie jednego pomieszczenia wbrew pozorom sprawdzi się doskonale. Aby uniknąć wrażenia natłoku i nachalnego miszmaszu, warto postawić jeden dominujący akcent kolorystyczny. Rustykalna kolorystyka to głównie neutralny brąz, biel, szarość lub delikatny błękit, w akompaniamencie dodatków palety barw przywodzącej na myśl piękno wiejskiej natury – żółć zbóż, zieleń lasu, czerwień i purpurę owoców i tęczowe odcienie polnych kwiatów.
Kolorowe poduszki na siedzisku przy stole, wzorzyste pledy czy folklorystyczne zasłony stworzą przytulną, ciepłą atmosferę


Kuchnia rustykalna to doskonałe rozwiązanie dla miłośników indywidualnych aranżacji, wyrażających charakter właściciela. Styl rustykalny nie wymaga wiele pracy ani wysiłku - chcąc osiągnąć niepowtarzalny efekt i indywidualne wnętrze, warto zacząć od mebli. Odpowiednie ich wykonanie zapewni ciepłą i rodzinną atmosferę, gdzie celebracja życia rodzinnego i wspólne przygotowanie posiłków stania się czynnościami niezwykle przyjemnymi.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.