UE

Blog

Styl industrialny w pokoju dziennym – jak zrobić to dobrze?

22 07/ 2022

...

Styl industrialny jest najlepszym przykładem tego, że nawet trudna sytuacja może nieść ze sobą pewne plusy. To estetyka, która powstała z potrzeby chwili, by następnie zawładnąć sercami wielu miłośników aranżacji wnętrz. Najczęściej za początki industrialnego stylu podaje się lata 50. XX wieku. W Stanach Zjednoczonych panowała wówczas recesja, w wyniku której liczne firmy splajtowały. Nikogo nie dziwił już widok pustych pofabrycznych budynków.

Przestronne wnętrza przestały być miejscem pracy, za to przemieniły się w przestrzeń mieszkalną. Członkowie bohemy artystycznej zaczęli stopniowo wprowadzać się do wielkich hal produkcyjnych, przemieniając je w swoje mieszkania i pracownie. Każda osoba zabierała ze sobą to, co mogła, a resztę wyposażenia uzupełniała m.in. przez zdobycze z pchlich targów. Pozornie niepasujące do siebie meble i dodatki stały się początkiem stylu industrialnego. Jednak najbardziej charakterystyczna była sama przestrzeń. Często jedno wysokie i przestronne pomieszczenie pełniło funkcję zarówno salonu, jak i jadalni, sypialni oraz kuchni.

Regały na wymiar, stoliki i krzesła, czyli meble w stylu industrialnym

Wnętrza industrialne w umiejętny sposób łączą w sobie nowoczesność z duchem retro. Początkowo wystrój industrialny był dziełem przypadku. Ludzie posiadali niewiele pieniędzy, dlatego wnętrza sprawiały wrażenie nieco pustych, a poszczególne meble przeważnie pochodziły z całkiem innych kolekcji, a nawet epok. Jedną z tego konsekwencji jest fakt, że w industrialnym stylu bardzo cenione są meble z historią. Choć tego typu wnętrza są dość minimalistyczne, to jednak świetnie sprawdzają się w nich tzw. elementy z duszą. Może posiadasz zabytkową toaletkę po babci albo marzy Ci się klasyczny kredens? Z powodzeniem możesz zestawić je z metalowymi regałami na wymiar. Mieszkanie w stylu industrialnym jest idealną przestrzenią do łączenia tradycji z modernizmem. Są jednak materiały, które w sposób szczególny kojarzą się z wystrojem industrialnym. Należy tu wymienić przede wszystkim drewno oraz metal.

Jakie meble wybrać do salonu? Ważne, aby były one solidne. Często wykorzystywane są regały drewniane na wymiar. Są one charakterystyczne dla industrialnych wnętrz przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze idealnie wpisują się w estetykę loftu, a po drugie są wielofunkcyjne. W industrialnej przestrzeni unika się ścianek działowych, a regały na wymiar stanowią dla nich doskonałą alternatywę. W ten sposób salon wciąż jest przestronny, a jednocześnie zaakcentowane zostają jego poszczególne części. Zarówno metal, jak i drewno doskonale nadają się na regał na wymiar. Konfigurator mebli pozwoli Ci zaprojektować wariant, który najlepiej pasuje do Twojej wizji mieszkania. Wnętrza industrialne pozwalają na dużą swobodę twórczą. Nie możesz zdecydować się na konkretny komplet krzeseł? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby każde krzesło pochodziło z całkiem innego zestawu. W mieszkaniu w stylu industrialnym (https://www.fabrykamebli.pl/23-regaly-na-wymiar) z pewnością przyda się również masywna kanapa. Ważne jednak, aby posiadała minimalistyczną konstrukcję.

Jak stworzyć industrialny klimat w salonie?

Wygodna kanapa i regały drewniane na wymiar z pewnością pomogą urządzić mieszkanie w stylu industrialnym, jednak ważne jest również pamiętanie o detalach. W loftach niezwykle istotną rolę odgrywa otwarta przestrzeń. Jeżeli dysponujesz niewielkim metrażem, koniecznie połącz ze sobą kuchnię z salonem. W ten sposób uzyskasz wymarzony efekt. W stylu industrialnym dominuje stonowana kolorystyka. Dobrze sprawdzają się odcienie bieli i szarości. Możesz postawić także na jeden mocniejszy kolor np. czerwień albo żółć, ale ważne by nie dominował on we wnętrzu.

Ponieważ pierwsze industrialne wnętrza powstawały w opuszczonych fabrykach, posiadały one charakterystyczne elementy. Część ścian była pokryta betonem albo cegłą. To, co niegdyś uchodziło za wadę, obecnie uznawane jest za cenną dekorację. Współcześnie znajdziesz nawet tapety imitujące wygląd charakterystycznych materiałów. Kolejnym ważnym szczegółem są widoczne elementy konstrukcyjne oraz rury. Podobny efekt możesz uzyskać za sprawą metalowych mebli, a także odpowiedniego oświetlenia. Do industrialnego salonu znakomicie pasują minimalistyczne lampy o metalowych oprawach i widocznych żarówkach. Lofty słyną ze swojej surowej formy, dlatego lepiej ograniczyć ilość dodatków. W zupełności wystarczy ramka ze zdjęciem i kilka roślinek. Świetnie prezentują się też oryginalne przedmioty np. maszyna do szycia czy zabytkowy zegar. Typowym detalem są także duże okna pozbawione zasłon czy firanek.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.