UE

Blog

Szafki i blaty kuchenne – dlaczego ich wysokość ma znaczenie?

08 07/ 2022

...

Standardowe wymiary szafek kuchennych są przystosowane do osób o średnim wzroście. Ta sama zasada dotyczy większości gotowych mebli. Jednak za nisko osadzone blaty kuchenne mogą stać się przyczyną garbienia, z kolei za wysokie blaty bywają powodem nienaturalnego uniesienia rąk i niekomfortowego zgięcia łokci.

Przyrządzanie posiłków ma być przyjemnością, a nie torturą, dlatego tak ważne jest, aby wymiary szafek kuchennych były dostosowane do Twoich potrzeb. Znaczenie ma tu przede wszystkim Twój wzrost, ale również to czy planujesz przygotowywać jedzenie w pozycji stojącej czy siedzącej. Jeżeli lubisz przyrządzać dania siedząc, dobrym sposobem jest zdecydowanie się na jeden blat kuchenny o niższej wysokości.

Szafki kuchenne na wymiar dostosowane do Twoich potrzeb

Standardowe wymiary szafek kuchennych to 82 cm wysokości oraz 56 cm głębokości. Pierwsza wartość wynosi sumę wysokości klasycznej szafki (72 cm) oraz cokołu (10 cm). Do tego należy jeszcze dodać wymiary blatu kuchennego. Najczęściej blat jest wysoki na ok. 3 cm. W sumie daje to 85 cm. Tego typu wymiary są komfortowe jedynie dla osób o średnim wzroście. Na szczęście meble kuchenne na wymiar pozwalają na dostosowanie wymiarów szafek do wzrostu domowników.

Istnieje kilka metod szacowania odpowiednich wymiarów mebli kuchennych. Najprostszym sposobem zdaje się ustawienie prosto, a następnie zgięcie ręki w łokciu. W takim wydaniu odległość od ręki do blatu powinna wynosić ok. 15 cm. Z wyliczeń tych widać, że standardowe szafki dostosowane są do osób mających ok. 165 cm wzrostu. Dla człowieka, posiadającego 180 cm, jest to zdecydowanie za mało. Szafki kuchenne na wymiar mogą w łatwy sposób przywrócić radość gotowania i uczynić samo zajęcie niezwykle komfortowym. Ponadto meble kuchenne na wymiar dają jeszcze jedną bardzo ważną możliwość, jaką jest dostosowanie rozkładu szafek i szuflad do Twoich potrzeb.

Blaty kuchenne na wymiar – kiedy warto się na nie zdecydować?

Gabaryty blatów kuchennych na wymiar (https://www.fabrykamebli.pl/44-konfigurator-blatow) zależą zarówno od Twojego pomysłu na aranżację kuchni, jak i od usytuowania blatów. Tak oto optymalna szerokość blatów przy zlewozmywaku wynosi ok. 40 cm, przy lodówce ok 30 cm, natomiast przy kuchence ok. 20 cm.

Blaty kuchenne drewniane, metalowe, marmurowe, a może z płyt? Na grubość blatu ma wpływ materiał jego wykonania, jednak zdecydowanie najczęściej blaty kuchenne drewniane i inne mają ok. 3-4 cm grubości. Jeżeli marzy Ci się blat kuchenny na wymiar o niestandardowym rozmiarze, koniecznie najpierw sprawdź, czy meble są przystosowane do montażu tego typu elementu.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.