UE

Blog

Szafki kuchenne stojące i wiszące – które wybrać?

16 10/ 2020

...

Szafki kuchenne stojące – wady i zalety


Trudno sobie nawet wyobrazić kuchnię pozbawioną szafek stojących. Jest to podstawowy rodzaj mebli, które okazują się niezbędne w tym pomieszczeniu. Nie tylko stwarzają przestrzeń do przechowywania, ale posiadają również blaty robocze, które umożliwiają przygotowywanie posiłków. Za sprawą szafek można także zabudować sprzęty kuchenne m.in. piekarnik, mikrofalę albo zmywarkę. Kiedy pojawia się pytanie, jakie szafki wybrać, warto zastanowić się chwilę nad paroma kwestiami. Przede wszystkim najważniejszą rolę odgrywa dopasowanie mebli do stylu życia domowników. Jeżeli cała rodzina stołuje się głównie na mieście, a kuchnia służy przede wszystkim do odgrzewania pizzy, można odpuścić sobie pojemne szafki przeznaczone na garnki. Przydadzą się za to szafki z półkami, na których można schować zapas talerzy. Miłośnicy gotowania mogą potrzebować miejsca na wszystkie swoje akcesoria. Aby sprostać temu zadaniu, najlepiej postawić na szafki kuchenne na wymiar. Jest to dobre rozwiązanie dla osób o każdym trybie życia. Samodzielne zaprojektowanie rozkładu półek czy szuflad sprawia, że meble są w pełni funkcjonalne i unika się problemu sprzętu, który nie mieści się w żadnej szafce. Ponadto im większa ilość mebli, tym większą powierzchnię blatu się zyskuje. Dla wielu osób zaletą szafek jest również fakt, że mogą one stanowić zabudowę urządzeń kuchennych. Jest to ważne zwłaszcza w otwartych kuchniach połączonych z salonem. Wyłącznie dolna zabudowa jest najczęściej wybierana właśnie w otwartych pomieszczeniach. Taki zabieg optycznie powiększa przestrzeń i nie powoduje wrażenia przytłoczenia, co może się zdarzyć w przypadku dwóch rzędów szafek. Ograniczenie się do szafek stojących bardzo dobrze wpisuje się w założenia minimalizmu. Kolejną zaletą tego typu szafek jest to, że najczęściej są one w stanie utrzymać duży ciężar np. starodawnej zastawy stołowej. Ponadto wszystkie przedmioty są łatwo dostępne i nawet dziecko może po nie sięgnąć. Podstawowym minusem tego typu rozwiązania jest ograniczona przestrzeń do przechowywania, która dla niektórych osób może okazać się niewystarczająca.

Szafki kuchenne wiszące – wady i zalety

Dolne szafki kuchenne stanowią podstawowe wyposażenie każdej kuchni, jednak wiszące szafki nie są już spotykane we wszystkich domach. Jak już wcześniej wspominaliśmy, ich obecność jest w znacznej mierze uzależniona od zapotrzebowania na dodatkowe miejsce do przechowywania. Górne szafki kuchenne są doskonałym jego źródłem. Są w stanie pomieścić m.in. zastawę, sprzęty kuchenne, garnki, a także żywność. To świetne rozwiązanie dla rodzin oraz dla miłośników gotowania. Za sprawą wiszących szafek kuchennych możliwe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Zabudowa sprawia, że łatwiej jest utrzymać porządek. Kiedy wszystkie przedmioty mają przypisane sobie miejsce, nie muszą leżeć na blacie i tworzyć bałaganu. Dla wielu osób zaletą może być również fakt, że małe dzieci nie mają dostępu do górnych szafek i można tam schować potencjalnie niebezpieczne przedmioty np. noże albo mikser. Dostępne są rozmaite rodzaje szafek m.in. z frontem uchylnym, frontem uchylno-składanym, frontem nad korpusem czy z klasycznymi drzwiczkami. Jeżeli w gotowej ofercie nie znajdzie się idealnego dla siebie modelu, zawsze istnieje możliwość zamówienia szafek kuchennych na wymiar. Dzięki temu można dopasować nie tylko rodzaj frontów, ale też m.in. ilość i rozstawienie półek czy materiał wykonania. To świetny sposób na stworzenie kuchni swoich marzeń. Górne szafki dają także pole do popisu w kwestii aranżacji. Stojące i wiszące szafki mogą pochodzić z jednego kompletu i mieć takie same fronty, ale mogą też znacznie się między sobą różnić, tworząc razem jedyny w swoim rodzaju komplet. Otwarte szafki są dobrym miejscem na ekspozycję wartościowych przedmiotów np. porcelany. Wysoka zabudowa jest prawdziwym zbawieniem zwłaszcza w małych mieszkaniach, w których brakuje miejsca do przechowywania. Za podstawową wadę górnych szafek uznaje się to, że mogą one optycznie zmniejszać przestrzeń i powodować uczucie przytłoczenia. Staje się to widoczne szczególnie w kuchniach połączonych z salonem, kiedy przestronna część wypoczynkowa znajduje się w kontraście do nieco zagraconej części kuchennej. Górne szafki bywają problematyczne dla niskich osób, jednak ten problem może w znacznym stopniu rozwiązać odpowiednio dobrany system otwierania frontów. Górne szafki kuchenne posiadają kilka wad, jednak w ogólnym rozrachunku przeważają zalety.

 

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.